2015. június 21., vasárnap

Gólyagyűrűzés


A munkám miatt sokat utazom a Tápió-vidéken és pont Szentlőrinckátán is van kapcsolatom, vele szemben pedig egy gólyafészek. Április óta figyelem gólyákat, ülnek a fészekben, költenek, növekednek a fiókák. 
Az MME Tápió-vidéki helyi csoportjával szoktam menni túrázni, így értesültem a gólyagyűrűzésről. Megnéztem a helyszíneket és kiválasztottam a "gólyáim" lakhelyét Szentlőrinkátát. Elugrottam  Szentlőrinckátára és vártam, hogy megérkezzenek a gólyagyűrűzők. Megérkeztek és kiderült, hogy az előző helyszínen szomorú eset történt, az emelődaru leverte a fészket, a fiókákkal együtt. Hiába szállították őket a jászberényi állatkórházba, már az úton elpusztultak. A gyűrűzés vezetője a további állomásokon, többek között a Szentlőrinckátán történő gyűrűzést lefújta. Bizonytalan volt, hogy a következő napi gyűrűzést megtartják-e vagy csak jövőre lesz gólyagyűrűzés. Megállapodtunk, ha következő napon folytatják a gyűrűzést értesít. Reggel, amikor felhívott, hogy folytatják, hezitáltam, hogy elmenjek-e, de végül a tápiószentmártoni gyűrűzést bevállaltam, gondoltam összekötöm egy fehér zászpázással és ha kis szerencsém van, találok még nyíló mocsári kosbort is.
Szentlőrinckáta (1. fészek)
Szentlőrinckáta (Coop melletti fészek)
Szentlőrinckáta (Iskola előtti fészek) a "gólyáim"
Szentlőrinckáta (Iskola előtti fészek) a "gólyáim"
Megérkeztem a gyűrűzés helyszínére, a fészek elég üresnek tűnt, egy helyi lakos szerint nincsenek gólyák egyik fészekben sem.


A másik nem üresnek tűnt, inkább csak egy fészek alapnak. Itt gondoltam arra, hogy a tegnapi sajnálatos balesetet jelnek kellett volna tekintetem és ma nem kellett volna erőltetnem ezt a gólyagyűrűzést. Felhívtam a program vezetőjét, hogy itt csak egy fészekalap van, és a másik pedig elég üresnek tűnik, de azt mondta ettől függetlenül idejönnek és megnézik. Mire megérkeztek a fészek lakója is megérkezett, de nem várta meg, hogy belenézzenek a fészekbe. A fészekben nem voltak fiókák. Ennek valószínűleg az az oka, hogy fiatal a pár és ilyenkor előfordul, hogy még nem költenek.
A fészek lakója.
A daruskocsi távozásra készteti.
Következő helyszín Tápiószőlős. Tápiószentmártonból már evidensnek tűnt, hogy tovább megyek és nem maradok gyűrűzés nélkül. (Tápiószőlős, Tearózsa utcai fészek) A gyűrűzés nem különösebben látványos, bár megnyugtató, hogy a fiókáknak nem különösebb stressz. A fiókák, ha veszélyt szimatolnak halottnak tettetik magukat, így könnyedén meg tudják őket gyűrűzni. Szerencsére itt nem volt ilyen kiveszem a fiókát, megsimogatom stb. Értem én, hogy kapcsolatot kell találni a jövő természetvédőihez, de biztos, hogy a gólyabébik simogatásán keresztül lehet ezt elérni?

Természetesen, amikor felkínálták a lehetőséget, hogy belenézzek a fészekbe éltem vele, bár többször tudatosítanom kellett magamban, hogy kb. nulla a valószínűsége, hogy a hidraulika elromlik és a kar lezuhan és becsapódok a földbe:). Azt meg csak reméltem, hogy a fém kosarat nem tolják neki a villanyvezetéknek és nem egétnek szénné. Hihetetlen, az elme mire képes!

Ma három dolgot tanultam a gólyákról: 
  1. fiatal párok nem biztos, hogy költnek
  2. a fiókák veszély esetén halottnak tettetik magukat
  3. nagy melegben a gólya a lábára ürít, hogy hűtse magát (ez nem túl guszta)


Soha nem gondoltam volna, hogy elérkezik az a pillanat, amikor 160 km-et fogok utazni egy gólyagyűrűzésért. Van aki szerint egy szentlőrinckátai gyűrűzésre menni is őrültség, mert egy 20 perces program miatt nem éri meg annyit (kb. 50 km) utazni. Ez nálam még a belefér kategória. (Hol van ez ahhoz képest, amikor kb. 10x gyalogoltam 8 km-t, összesen 80 km-t,hogy megpillantsam nyíló állapotában a koloncos legyezőfüvet :) )
Ha így folytatom jövőre leruccnok Tiszazugra (340 km oda-vissza) tiszavirágzást nézni.
Egyébként, minden tiszteletem az MME-seké, akik ezt a tevékenységet ingyen, sőt az utazást a saját költségükön végzik.




Egyvonalban a fészekkel.
A tettetők
Nagy kilátás nem volt.
Egy kis tisztogatás. A fészekről lehullott gallyakat, amik a villanyvezetéken voltak leszedték.

2015. június 12., péntek

Élet a réten

Nagyon meleg van, csak amiatt nem nyavalygok, mert azt hidegben teszem, ilyenkor tűrök :) A hőséget megfejelte a délutáni eső, amitől párás meleg lett. Ettől függetlenül elindultam, de szakadt rólam a víz. Ilyen időjárási viszonyok között túrázni kisebb hőstett és úgy látszik ma meg is kaptam érte a jutalmamat. Köszönöm. Volt minden, bálázás, róka, nyúl, őz, egerészölyv, kakukk, gyurgyalag, seregély, tövisszúró gébics, és megtudtam hol lakik a karvaly. Szerencsére ma nem voltam részese a vadászatának, aminek még mindig a hatása alatt vagyok. 
Lassan évek óta várok erre a találkozásra, és ma újra megtörtént :). Természetesen nem úgy, ahogy szerettem volna, de igen, van még róka a környéken.
Káposztalepka (Pieris brassicae) vagy répalepke (?) Bonyolult dolog a fajmeghatározás mindig van valami apróság, amin a kezdő természetbúvár elcsúszik :) Minél többet nézem annál inkább káposztalepkének gondolom.






Egyszerűen lenyűgöző ez a tökéletesség! Bár nem szeretjük, mert özönfaj.
Vaddohány, alias selyemfű, Selyemkóró (Asclepias syriaca)
Könnyű kvíz is lehetne :) Énekesek teája ebből készül.  
Közönséges párlófű, apróbojtorján (Agrimonia)
Ligeti zsálya (Salvia nemerosa)
Nicsak egy mezei nyúl! 
Érdekes a viselkedése, amikor észleli az embert nem rohan be valami biztonságot adó sűrűbe, hanem elfut kicsit,leül és vár. Ha lenne puskám, nyulakra vadásznék, simán le tudtam volna lőni, mert percekig ott pózolt, miután észlelt. 

Mezei csormolya  (Melampyrum arvense)
A mai túrámnak azon túl, hogy visszaszerezzem a versenysúlyom, erről a növényről egy jobb kép készítése volt a célja. A jobb kép nem igazán sikerült, de az élmények amiben részem volt azok pótoltak. Majd valamelyik nap újra nekivágok :)
Szakállas csormolya (Melampyrum barbatum)
Mezei katicavirág (Nigella arvensis)
Parlagi mályva (Lavatea thuringiaca)
Ez is lehetne könnyű kvíz :)
 Lila ökörfarkkóró (Verbascum phoeniceum)



Eső előtt, eső után

Imádom azt a posztméhet a papucsos vagy boxkesztyűs lábacskáival :)
Új lenduletet kapott a fényképező kedvem azáltal, hogy egy véletlen folytán kiderült, hogyan tudok szép elmosott hátteret készíteni. Gyakorolgatom több kevesebb, inkább kevesebb sikerrel. :)

Levendula (Lavandula angustifolia)
Muskotályzsály (Salvia sclarea)


2015. június 7., vasárnap

Fehér zászpa "túra" Tápiószentmárton


Tiszai lány vagyok, néha erősen érzem a víz hívó szavát. Ilyenkor feltétlenül valamilyen élő vízhez kell mennem. Nem minden esetben szükséges a vízzel való érintkezés, már a víz szaga is sokat javít az életfunkcióimon. Mára egy szolnoki túrát képzeltem, de sajnos nem vagyok egy pacsirta és a 1/2 7-es ébredés áthúzta a Tiszával kapcsolatos terveimet, fogalmam sincs, hogyan alakulnak ezek után az életfunkcióim. :)
A Tisza hívó szava mellett hallottam egyéb hívó hangokat is, a fehér zászpa hívó hangját:). A héten valaki posztolta a vadnövény határozó csoportban a nyíló növényt, amit tavaly nem sikerült élőben látnom. Így Tápiószentmártonba mentem és reménykedtem, hogy a fehér zászpa mellett a szibériai nősziromhoz  is lesz szerencsém. Ez nem vált valóra, illetve csak félig, A mocsárban bolyongva kinyílt fehér zászpa után kutatva megtaláltam a szibériai nőszirmokat, igaz  csak elnyílt példányokat, de legalább jövőre tudni fogom a pontos lelőhelyét. Ellenben egy nem várt fajt a mocsári kosbort is sikerült élőben megpillantanom. Összességében elégedett vagyok, mert a víz szaga is megvolt :)
Tarka nőszirom (Iris variegata L.) Védett:eszmei értéke 5e Ft
Terjőke kígyószisz (Echium vulgare)
Fehér zászpa (Veratrum album) Védett:eszmei értéke 2e Ft
Szibériai nőszirom (Iris sibirica L. ) Védett:eszmei értéke 10 e Ft.
Kígyóhagyma (Allium scorodoprasum)
Csörgő kakascímer (Rhinanthus minor)
Közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris)


Mocsári kosbor (Orchis laxiflora) Védett:eszemei értéke 10e Ft 






Csilláros ökörfarkkóró (Verbascum lychnitis)


Végül odakeveredtem a túraútvonal 3. állomásához, legközlebb, ha nem lesz ekkora hőség végigmegyek.